Polscy sommelierzy starują do światowej czołówki.

02.07.2015
Polscy sommelierzy starują do światowej czołówki.

Czterech polskich sommelierów wystartowało w zmaganiach o międzynarodowy certyfikat światowej organizacji Association de la Sommellerie Internationale (ASI).
W dniach 26.2 i 11.3 br. w warszawskiej siedzibie firmy Winkolekcja odbył się dwuczęściowy egzamin, którego pozytywny wynik daje sommelierowi certyfikat „ASI Diploma”. Zaliczenie tego wymagającego sprawdzianu dotyczącego wiedzy teoretycznej i praktyki, otwiera podwoje do światowej kariery polskim profesjonalistom.

Do egzaminu opracowanego przez Association de la Sommellerie Internationale
i zorganizowanego po raz pierwszy w Polsce przystąpiło czterech kandydatów: Kamil Wojtasiak, Paweł Białęcki, Paweł Demianiuk oraz Tomasz Kolecki-Majewicz.

W ocenie Pawła Demianiuka Mistrza Polski Sommelierów, poziom był bardzo wysoki. „Wystartowałem dla sprawdzenia swoich umiejętności (…) była to dla mnie bardzo motywująca lekcja, dla dalszego poszerzania swojej wiedzy”.

Egzamin został podzielony na dwa etapy, z których pierwszy składał się z degustacji win i alkoholi „w ciemno”, pytań testowych związanych z wiedzą ogólnowiniarską oraz zadania napisania eseju.

„Największym problemem było dla mnie przypisanie greckich szczepów autochtonicznych do ich regionów pochodzenia” - mówi Kamil Wojtasiak - sommelier pracujący w restauracji Butchery & Wine.

Drugi etap składał się z części praktycznej, w której zadaniem była rekomendacja wina, serwis dekantacyjny oraz ocena doboru wina do potrawy.
Ta część okazała się także wyzwaniem dla Tomasza Koleckiego-Majewicza, który w marcu będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata Sommelierów w Japonii.

"Z mojej perspektywy, egzamin wnosił kilka ważnych elementów do rozwoju zawodowego. Był świetnym treningiem, swego rodzaju "budzikiem" przed zbliżającymi się mistrzostwami”- stwierdził Tomasz.

Certyfikatem Association de la Sommelier International Diploma posługuje się obecnie 18 sommelierów na świecie.

„Wszystkie testy oraz formularze zostały zaplombowane i wysłane do siedziby ASI
w Mediolanie. Wyniki zostaną ogłoszone po Mistrzostwach Świata w Tokyo”- mówi Piotr Kamecki, prezydent SSP w Polsce. „Jest to nowy etap dla sommelierów stowarzyszonych w naszej organizacji. Polacy są coraz bardziej zauważalni na arenie międzynarodowej - nie tylko w turniejach europejskich, ale również w Mistrzostwach Świata. Mam nadzieję, że wkrótce uda się naszym reprezentantom zdobyć ten międzynarodowy tytuł”- przyznaje Kamecki.

Paweł Karolak, partner Zarządzający Winkolekcji: „Cieszymy się mogąc być patronem międzynarodowego egzaminu ASI Sommelier Diploma. Firma Winkolekcja ma świadomość, że tylko dzięki pełnej i rzetelnej informacji na temat wina, możemy przyczynić się do rozwoju rynku winiarskiego w Polsce. Działania Polskiego Stowarzyszenia Sommelierów
i organizacja konkursu pod auspicjami światowego związku sommelierskiego – ASI, jest dowodem na to, że w Polsce również są osoby, które są w stanie konkurować z najlepszymi sommelierami na świecie. Takie działania edukacyjne należy wspierać, bo one będą stanowiły o pozycji naszego rynku.”

Następna edycja egzaminu ASI Diploma, odbędzie się w przyszłym roku. Tymczasem czekamy na oficjalne wyniki tegorocznych zmagań.

ASI

Nasi partnerzy