O nas

O nas

Stowarzyszenie Sommelierów Polskich to społeczność ludzi, którzy poświęcili się pasji i pracy dla wina. Członkowie Stowarzyszenia pracują w branży gastronomicznej lub szeroko rozumianym sektorze winiarskim. Od 2001 roku Stowarzyszenie aktywnie współtworzy rynek i kulturę wina w Polsce, organizując lub patronując najważniejszym wydarzeniom winiarskim w Polsce. Jesteśmy ekspertami i liderami opinii o ugruntowanej
i niekwestionowanej pozycji na rynku wina.

Celem Stowarzyszenia Sommelierów Polskich jest integracja środowiska sommelierskiego, poszerzanie wiedzy na temat wina, podnoszenie standardów usług oraz kwalifikacji pracowników w polskiej gastronomii. SSP reprezentuje interesy zawodowe zrzeszonych członków, stanowi forum wymiany poglądów i doświadczeń profesjonalistów branży wina, jest partnerem biznesowych przedsięwzięć i projektów realizowanych w obszarze wina.

Organizowane przez SSP konkursy, przede wszystkim coroczne Mistrzostwa Polski Sommelierów, mobilizują branżę sommelierską do ciągłego podnoszenia kwalifikacji, a publiczności uświadamiają, czego mogą i powinni oczekiwać od osoby serwującej lub sprzedającej wino.

W ramach SSP działają:

  • komisja organizacyjna - odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie struktur Stowarzyszenia Sommelierów Polskich.
  • komisja szkoleniowa - organizuje i prowadzi działania rozwojowe dla członków Stowarzyszenia oraz osób, które chcą zostać sommelierami, w szczególności organizuje seminaria tematyczne, warsztaty przygotowujące do startu w konkursach oraz inne działania edukacyjne
  • komisja etyki – propaguje zasady zawarte w Kodeksie Etyki Sommeliera, a szczególnie dochowywanie najwyższych standardów niezależności, uczciwości i profesjonalizmu oraz podejmuje działania na rzecz budowy prestiżu i rangi zawodu sommeliera.   

 

Historia

Stowarzyszenie Sommelierów Polskich zostało zarejestrowane 18 września 2001 roku. Na obecny kształt i charakter SSP wpłynęła działalność Stowarzyszenia Degustatorów Win, powstałego w 1993 roku. Już rok później pierwszy polski zawodnik reprezentujący Stowarzyszenie wystartował w Mistrzostwach Europy Sommelierów, czyli Trophee Ruinart we francuskim Reims. 

Stowarzyszenie Degustatorów Win w latach 1996-2002 zorganizowało kilka edycji Mistrzostw Polski Sommelierów. Ich zwycięzcy brali udział w Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata.

W połowie 2000 roku organizacja zmieniła swoją nazwę na Stowarzyszenie Sommelierów Polskich. W maju 2003 SSP zostało przyjęte do Międzynarodowego Stowarzyszenia Sommelierów (L'Association de la Sommellerie Internationale - ASI).

Cały świat idzie do przodu, a my razem z nim. W 2012 roku SSP dołączyło do społeczności Facebooka, gdzie udostępniane są wszystkie aktualności z naszej działalności.

Jako Stowarzyszenie promujemy polskich winiarzy. W związku z tym, w 2014 roku odbył się I Konkurs Polskich Win w Jaśle i jest on regularnie kontynuowany.

W 2017 roku miała miejsce I edycja Międzynarodowych Mistrzostw Młodych Sommelierów, podczas których młodzi profesjonaliści mieli okazję, aby spróbować swoich sił w towarzystwie z różnych państw.

Kiedy na początku 2020 roku cały świat ogarnęła pandemia COVID-19, Stowarzyszenie nie zaprzestało swoich działań, jednak niektóre wydarzenia zostały przesunięte na późniejsze miesiące, a część odbyła się online. Do tych zorganizowanych internetowo należał m.in. Puchar Mistrzów Stowarzyszenia Sommelierów Polskich.

2021 rok stał pod znakiem wszelkiego rodzaju szkoleń i degustacji, jak np. szkolenie z win hiszpańskich, ale nie tylko. Członkowie SSP wyruszyli na kilka wyjazdów sommelierskich, w tym do Mołdawii.

Kto jest kim w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich?

Prezydent

 

 

Tomasz Kolecki

tkolecki@sommelierzy.pl

Wiceprezydenci

Grzegorz Jach

gjach@sommelierzy.pl

Piotr Kamecki

pkamecki@sommelierzy.pl

Członkowie Zarządu

Andrzej Śmigielski
KOORDYNATOR DS. STATUTOWYCH I FINANSOWYCH

asmigielski@sommelierzy.pl

 

Andrzej Strzelczyk
CZŁONEK ZARZĄDU

astrzelczyk@sommelierzy.pl

 

Wiesław Wysokiński
KOORDYNATOR DS. TECHNICZNYCH

wwysokinski@sommelierzy.pl

 

 

Dawid Sojka
SZEF KOMISJI ORGANIZACYJNEJ

organization@sommelierzy.pl

 

Nasi partnerzy