O nas

O nas

Stowarzyszenie Sommelierów Polskich to społeczność ludzi, którzy poświęcili się pasji i pracy dla wina. Członkowie Stowarzyszenia pracują w branży gastronomicznej lub szeroko rozumianym sektorze winiarskim. Od 2001 roku Stowarzyszenie aktywnie współtworzy rynek i kulturę wina w Polsce, organizując lub patronując najważniejszym wydarzeniom winiarskim w Polsce. Jesteśmy ekspertami i liderami opinii o ugruntowanej
i niekwestionowanej pozycji na rynku wina.

Celem Stowarzyszenia Sommelierów Polskich jest integracja środowiska sommelierskiego, poszerzanie wiedzy na temat wina, podnoszenie standardów usług oraz kwalifikacji pracowników w polskiej gastronomii. SSP reprezentuje interesy zawodowe zrzeszonych członków, stanowi forum wymiany poglądów i doświadczeń profesjonalistów branży wina, jest partnerem biznesowych przedsięwzięć i projektów realizowanych w obszarze wina.

Organizowane przez SSP konkursy, przede wszystkim coroczne Mistrzostwa Polski Sommelierów, mobilizują branżę sommelierską do ciągłego podnoszenia kwalifikacji, a publiczności uświadamiają, czego mogą i powinni oczekiwać od osoby serwującej lub sprzedającej wino.

 

W ramach SSP działają:

  • komisja marketingowa - zajmuje komunikacją działań Stowarzyszenia oraz koordynuje współpracę z partnerami i sponsorami, mediami oraz instytucjami i organizacjami partnerskimi
  • komisja szkoleniowa - organizuje i prowadzi działania rozwojowe dla członków Stowarzyszenia oraz osób, które chcą zostać sommelierami, w szczególności organizuje seminaria tematyczne, warsztaty przygotowujące do startu w konkursach oraz inne działania edukacyjne
  • komisja etyki – propaguje zasady zawarte w Kodeksie Etyki Sommeliera, a szczególnie dochowywanie najwyższych standardów niezależności, uczciwości i profesjonalizmu oraz podejmuje działania na rzecz budowy prestiżu i rangi zawodu sommeliera.   

 

Historia

Stowarzyszenie Sommelierów Polskich zostało zarejestrowane 18 września 2001 roku. Na obecny kształt i charakter SSP wpłynęła działalność Stowarzyszenia Degustatorów Win, powstałego w 1993 roku. Już rok później pierwszy polski zawodnik reprezentujący Stowarzyszenie wystartował w Mistrzostwach Europy Sommelierów, czyli Trophee Ruinart we francuskim Reims. 

Stowarzyszenie Degustatorów Win w latach 1996-2002 zorganizowało kilka edycji Mistrzostw Polski Sommelierów. Ich zwycięzcy brali udział w Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata.

W połowie 2000 roku organizacja zmieniła swoją nazwę na Stowarzyszenie Sommelierów Polskich. W maju 2003 SSP zostało przyjęte do Międzynarodowego Stowarzyszenia Sommelierów (L'Association de la Sommellerie Internationale - ASI).

Kto jest kim w stowarzyszeniu sommelierów polskich?

Prezydent
Piotr Kamecki
Wiceprezydent i szef komisji szkoleniowej
Tomasz Kolecki
Wiceprezydent i skarbnik
Andrzej Śmigielski
Członek zarządu, szef komisji marketingowej
Szymon Milonas
Członek zarządu
Grzegorz Jach
Członek zarządu
Wiesław Wysokiński
Szef komisji etyki
Andrzej Różycki
Szef biura
Ewa Grzelak
Członek komisji marketingowej
Norbert Brzoza
Członek komisji marketingowej
Olaf Kuziemka
Członek komisji szkoleniowej
Adam Pawłowski
Członek komisji szkoleniowej
Andrzej Strzelczyk
Członek komisji szkoleniowej
Michał Jancik

Nasi partnerzy