Rioja od nowa

22.05.2019
Rioja od nowa

Zmiany w jednej z najsłynniejszych hiszpańskich apelacji DOCa Rioja to pretekst do degustacji hiszpańskich win podczas Mistrzostw Polski Sommelierów. Co się zmieniło i jak smakuje rioja można będzie dowiedzieć się na seminarium pt. „Rioja od nowa” organizowanym przez partnera konkursu, Wines from Spain. Spotkanie poprowadzi Julio Cesar Sobrino – oficjalny Rioja Wine Educator.

Hiszpania to pierwszy kraj na świecie pod względem powierzchni przeznaczonej pod uprawę winorośli. Po wyjątkowo udanych zbiorach w 2018 r. hiszpańskie winiarstwo wyprodukowało w zeszłym roku ponad 40 mln hl wina.

W Hiszpanii jest 70 apelacji winiarskich. System apelacji w produkcji win wprowadzono w 1932 roku. Pierwsze sformalizowane wówczas apelacje to między innymi Jerez-Xères-Sherry, Manzanilla de Sanlúcar de Barrameda, Málaga, Rioja i Priorat. Hiszpania słynie z autochtonicznych odmian, znanych już na całym świecie. Najważniejsze z nich to tempranillo, garnacha, bobal, verdejo, pedro ximenez i palomino. Oprócz nich jest wiele lokalnych, mniej znanych odmian: mencía, albariño, ondarrabi, treixadura, godello, graciano. Niektóre odmiany są bardzo związane z lokalną tradycją. Powszechnie znane są następujące związki: verdejo z Ruedą, albariño z Rías Baixas, godello z Valdeorras, mencía z Bierzo, bobal z Walencją i tempranillo z Rioją.

W Hiszpanii działa około czterech tysięcy winiarni. Za ich wsparcie oraz promocję win hiszpańskich w Polsce odpowiada Ambasada Hiszpanii i program Degusta España.

#DegustaEspana #HiszpanskieWina #WinesfromSpain

Nasi partnerzy