Poznańskie trio na podium sommelierskich zmagań

15.10.2015
Poznańskie trio na podium sommelierskich zmagań

Poznań po raz drugi zamienił się w centrum sommelierskiej rywalizacji. 10 października odbyły się Mistrzostwa Sommelierów Polski Zachodniej 2015. W salach centrum konferencyjnego Concordia Design, Łukasz Głowacki po ciężkich zmaganiach odebrał najwyższe trofeum.

Walka piętnastu sommelierów i jednej sommelierki rozpoczęła się o godz. 9 rano testem. W drugiej części eliminacji kandydaci sprawdzali się przy degustacji w ciemno i dekantacji. Zdaniem Malwiny Ozgi, jedynej kobiety, która zdobyła się na odwagę walczyć z mężczyznami: Konkurencje przysporzyły dreszczyku emocji, a możliwość przebywania z najlepszymi sommelierami była bardzo pouczająca.

W zawodach brali udział zawodnicy, na co dzień pracujący w restauracjach, sklepach specjalistycznych, czy u importerów. Przyjechali do Poznania z różnych stron: Jastrzębiej Góry, Bydgoszczy, Torunia, Wrocławia, Kołobrzegu, Mielna, czy Szczecina. Największą grupę startujących stanowili sommelierzy z Poznania i to aż trzech z nich zakwalifikowało się do finału. Adam Tomczak, Łukasz Głowacki oraz Maciej Sokołowski, na co dzień współpracujący ze sobą w Winiarni Mielżyński, musieli stanąć do rywalizacji o puchar. Przygotowywali się wspólnie,  choć nie mogli wiedzieć, że spotkają się w finale walcząc o zwycięstwo – mówi Andrzej Śmigielski, bezpośredni przełożony finalistów oraz V-ce Prezydent Stowarzyszenia Sommelierów Polskich.

W finale panowie rywalizowali ze sobą przy udziale publiczności. Komisja sędziowska oceniała dekantację, degustację w ciemno alkoholi, dobór win do potraw, aż po precyzyjne wyserwowanie szampana Le Mesnil Blanc de Blanc Grand Cru Magnum. Pierwsze miejsce zajął Łukasz Głowacki wyprzedzając Adama Tomczaka, trzecie miejsce przypadło Maciejowi Sokołowskiemu.

Druga edycja pokazała, że regionalne zawody wzbudzają coraz większe zainteresowanie pracą sommeliera na polskim rynku. Przekłada się to bezpośrednio na liczbę oglądających finał gości, jak uważa Andrzej Śmigielski: - Rywalizacja sommelierów na konkursach motywuje wszystkich zainteresowanych do podnoszenia poziomu wiedzy i umiejętności serwisu wina, który z roku na rok jest coraz lepszy. Pozwala to na pewno  bardziej profesjonalnie obsługiwać  naszych gości na co dzień.

Tegoroczne Mistrzostwa Sommelierów Polski Zachodniej 2015 zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Sommelierów Polskich przy wsparciu sponsorskim : Cisowianka Perlage, Concordia Design, Mielżyński Sp.zo.o., Partner Center, Vininova, The Fine Food Group oraz  Dom Szampana. Patronat medialny objęli Winicjatywa oraz Przegląd Gastronomiczny.

Nasi partnerzy