Grand Prix Blind Tasting w Gdańsku

22.09.2022
Grand Prix Blind Tasting w Gdańsku

Arkadiusz Kurowski z warszawskiej restauracji Flaming & Co. jest zwycięzcą kolejnego konkursu regionalnego Grand Prix organizowanego przez Stowarzyszenie Sommelierów Polskich w Gdańsku w formule Blind Tasting. Drugie miejsce zajął Maciej Selwent z Vininova z Gdańska, a na trzecim znalazł się Bartosz Nowakowski z bydgoskiej restauracji Czosnek i Oliwa.

W konkursie przeprowadzonym w ostatnią niedzielę w hotelu Mercure Gdańsk Stare Miasto wystartowało 10 sommelierów. Zadania eliminacyjne skupiały się na degustacji w ciemno
i opisywaniu win takich, jak:

Zinfandel, Confident, Lodi, Kalifornia, USA 2020

Crozes Hermitage, Victor Berard, Dolina Rodanu, Francja 2019

Riesling Trocken, Kloster Eberbach, Rheinagu, Niemcy 2020

Muscadet Sèrve-et-Maine Sur Lie, Les Roches Noires, Dolina Loary, Francja 2020

Chardonnay Reserva Privada Conde Jose, Dolina Centralna, Chile 2021

Sainte Victorie, Château de la Galinière, Côtes de Provance, Prowansja, Francja 2021

Rives & Terrasses, Tavel, Prowansja, Francja 2020

Pinot Grigio Rosé, Mezzacorona, Vigneti delle Dolomiti, Trentino, Włochy 2020

W przypadku każdego wina zawodnicy musieli zdefiniować kraj pochodzenia, region, apelację, rocznik i szczep lub szczepy, z jakich zostało zrobione. Dwa zadania dotyczyły także mocnych alkoholi: tequili, grappy, jasnego rumu, wódki, ciemnego rumu, single malt i irlandzkiej whiskey.

W finale w ramach degustacji w ciemno zawodnicy mieli rozpoznać i opisać porto ruby, marsalę rubino i maderę bual, a także precyzyjnie rozlać do kieliszków butelkę cavy magnum.

Partnerzy konkursu: Wina z Tejo (partner główny, fundujący nagrodę dla zwycięzcy) oraz Bodegas Ximénez-Spínola, Wineland, Winnica Turnau, Piwnice Półtorak. Wsparcie techniczne zapewnił Vestofrost.

Kolejne i ostatnie regionalne zawody sommelierskie Grand Prix odbędą się 4-5 listopada w Szczecinie, a już 15-16 października w Poznaniu sommelierzy walczyć będą o tytuł Mistrza Polski Młodych Sommelierów.

Nasi partnerzy