Austriacki sommelier wygrał 2. edycję Międzynarodowych Mistrzostw Młodych Sommelierów w Gdańsku

14.10.2019
Austriacki sommelier wygrał 2. edycję Międzynarodowych Mistrzostw Młodych Sommelierów w Gdańsku

Markus Winkler z Austrii, pracujący w butikowym alpejskim hotelu Aurelio Lech zwyciężył w drugiej edycji Międzynarodowych Mistrzostw Młodych Sommelierów. W finale dwudniowych zawodów w Gdańsku pokonał Kristinę Veselovą z Sankt Petersburga i Jakuba Filipka, pracującego w krakowskiej restauracji Szara Gęś. Sommelierka z Rosji zdobyła dodatkowo tytuł Mistrza Publiczności. W konkursie startowali sommelierzy z Polski, Czech, Austrii, Litwy, Łotwy, Estonii, Cypru, Serbii, Słowacji, Rosji, Niemiec i Kazachstanu.

Kryterium udziału w konkursie był wiek poniżej 30 lat. Do konkursu, który odbył się 11-12 października w hotelu Mercure Gdańsk Stare Miasto zgłosiła się rekordowa liczba 37 zawodników z Polski i 11 z zagranicy. Po przeprowadzeniu eliminacji dla polskich sommelierów, w półfinale uczestniczyły 24 osoby. Na zamknięte dla obserwatorów eliminacje, a następnie półfinały składał się test z wiedzy o winie, pisemna degustacja oraz praktyczna część indywidualna. Finał, odbywający się na scenie przed publicznością, sprawdzał przede wszystkim praktyczne umiejętności młodych sommelierów. Wśród zadań znalazły się m.in. degustacja w ciemno, dobranie wina do potrawy, a także obsługa trzech stolików, przy których zasiedli jurorzy wcielając się w role klientów restauracji.

Jurorzy konkursu – sommelierzy z Polski oraz siedmiu krajów reprezentowanych przez zawodników – podkreślali wysoki poziom uczestników i fakt, że zadania konkursowe nie były łatwiejsze, niż w przypadku zawodów dla bardziej doświadczonych w zawodzie. Zdaniem uczestników testy były trudne, a zadania praktyczne podchwytliwe, mające sprawdzić także opanowanie w trudniejszej sytuacji podczas obsługi klienta. Językiem obowiązującym na mistrzostwach był angielski.

W Mistrzostwach wyróżniona była hiszpańska ścieżka konkursu, przygotowana wspólnie z Wines from Spain, partnerem zawodów, a specjalną nagrodę w tej kategorii (wyjazd do najlepszych winnic Hiszpanii) zdobył Bartosz Nowakowski z bydgoskiej restauracji Czosnek i oliwa. Sommelierzy brali też udział w seminarium z win hiszpańskich oraz seminarium z win niemieckich przygotowanym przez Niemiecki Instytut Wina.

Partnerzy strategiczni wydarzenia to Cisowianka Perlage, Mondial Assistance, Wines from Spain, Niemiecki Instytut Wina i hotel Mercure Gdańsk Stare Miasto. Partnerzy pomocniczy: Puklavec Family Wines, Tejo, KaapVino, L. Martin, W. Hill, TiM S.A.

Nasi partnerzy