Kamil Wojtasiak zwycięzcą I Międzynarodowych Mistrzostw Młodych Sommelierów

17.10.2017
Kamil Wojtasiak zwycięzcą I Międzynarodowych Mistrzostw Młodych Sommelierów

Kamil Wojtasiak z warszawskiej restauracji Butchery & Wine zwyciężył w pierwszej edycji Międzynarodowych Mistrzostw Młodych Sommelierów Calvet Sommelier Cup by Grands Chais de France. W dwudniowych zawodach w Sopocie pokonał 17 zawodników z Polski, Łotwy, Litwy i Słowacji. Drugie miejsce zajął Roberts Brencēns z Łotwy, a trzecie Adam Michocki, pracujący na co dzień w Londynie.

Konkurs przeprowadzony w dniach 14-15 października w hotelu Haffner w Sopocie miał dwa etapy. Na zamknięte dla obserwatorów eliminacje składał się test z wiedzy o winie, pisemna degustacja oraz praktyczna część indywidualna. Finał, odbywający się na scenie przed publicznością, sprawdzał przede wszystkim praktyczne umiejętności młodych sommelierów. Wśród zadań znalazły się m.in. degustacja w ciemno, zaproponowanie wina do konkretnych rodzajów sera, obsługa trzech stolików. Finaliści musieli też określić nazwę koktajlu na podstawie listy składników, opisać znaczenie kilku francuskich określeń gastronomicznych, czy podać liczbę lub datę w związaną z konkretnym wydarzeniem lub faktem ze świata wina.

W mistrzostwach brały udział osoby mające nie więcej, niż 30 lat i pracujące jako sommelierzy. Konkurs był prowadzony po angielsku. Organizatorem zawodów jest Stowarzyszenie Sommelierów Polskich. Partnerami strategicznymi pierwszej edycji byli Calvet by Grands Chais de France, Cisowianka Perlage, Mondial Assistance oraz Hotel Haffner. Partnerem wspierającym była firma Tomgast. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Ambasada Francji w Polsce.

Nasi partnerzy