Mistrzostwa Świata Sommelierów: Paryż 2023

24.01.2023
Mistrzostwa Świata Sommelierów: Paryż 2023

Przed nami Mistrzostwa Świata Sommelierów w Paryżu. Najważniejszy na świecie konkurs sommelierski zaczyna się 7 lutego. W zawodach wystartuje 68 kandydatów z 65 krajów, wśród nich trzech zwycięzców konkursów rozgrywanych na poszczególnych kontynentach: Europy i Afryki, obu Ameryk oraz Azji i Oceanii. Polskę reprezentować będzie Kamil Wojtasiak, Mistrz Polski Sommelierów z 2018 roku, mający za sobą również start w Mistrzostwach Europy i Afryki w 2021 roku.

ASI Best Sommelier of the World 2023 to wydarzenie historyczne. Francja, kolebka zawodu sommeliera, jest gospodarzem konkursu po raz pierwszy od ponad 30 lat. Konkurs powstał w 1969 roku wraz z utworzeniem ASI – Międzynarodowego Stowarzyszenia Sommelierów, które organizuje mistrzostwa świata co 3 lata.

Cztery dni mistrzostw wypełnione będą testami, degustacjami i zadaniami serwisowymi, które sprawdzą umiejętności i zdolności uczestników konkursu. Dwa dni imprezy przeznaczone są na wydarzenia towarzyszące. Jury zawodów ASI jest tworzone przez członków Komitetu Konkursowego Sommelierów wyłonionego w ramach Stowarzyszenia. Członkowie tego komitetu reprezentują osoby, które w przeszłości wykazały się doskonałymi umiejętnościami i wiedzą, a wielu z nich wygrało lub stanęło na podium konkursu na najlepszego sommeliera.

Obecnie najlepszym sommelierem na świecie jest Marc Almert, który wygrał konkurs w Antwerpii w 2019 r. Ostatnim Francuzem, który zdobył ten tytuł, jest Olivier Poussier, zwycięzca mistrzostw w 2000 roku w Montrealu.

Zmagania Sommelierów można oglądać na żywo w Paryżu. Bilety dostępne są pod linkiem:

https://www.parisladefense-arena.com/billetterie/concours-asi-du-plus-grand-sommelier-du-monde/

Nasi partnerzy