O nas

Stowarzyszenie Sommelierów Polskich zostało zarejestrowane w dniu 18 września 2001 roku. Nasza organizacja zrzesza ludzi, którzy poświęcili się pasji i pracy dla wina. Na obecny kształt i sukces Stowarzyszenia bezpośrednio wpłynęła działalność Stowarzyszenia Degustatorów Win, organizacji, która powstała i została zarejestrowana w roku 1993. Już rok później, w 1994, pierwszy polski zawodnik, reprezentujący Stowarzyszenie wystartował w Mistrzostwach Europy Sommelierów, czyli Trophee Ruinart we francuskim Reims. 

Stowarzyszenie Degustatorów Win w latach 1996-2002 zorganizowało kilka edycji Mistrzostw Polski Sommelierów. Ich zwycięzcy brali udział w Mistrzostwach Europy, a także Mistrzostwach Świata.

W połowie 2000 roku organizacja ta zmieniła swoją nazwę na obecnie obowiązującą - Stowarzyszenie Sommelierów Polskich. W maju 2003 nasza organizacja została przyjęta do Światowego Stowarzyszenia Sommelierów (L'Association de la Sommellerie Internationale - ASI). Prezydentem Stowarzyszenia Sommelierów Polskich jest Piotr Kamecki. Celem Stowarzyszenia Sommelierów Polskich jest integracja środowiska sommelierskiego, poszerzanie wiedzy na temat wina, podnoszenie standardów usług oraz kwalifikacji pracowników w polskiej gastronomii. Swoje cele Stowarzyszenie realizuje poprzez organizowanie profesjonalnych szkoleń zawodowych i mistrzostw Polski sommelierów, jak również reprezentowanie interesów zawodowych zrzeszonych członków oraz dążenie do prawnego uznania i zalegalizowania zawodu sommeliera w Polsce. Stowarzyszenie Sommelierów Polskich pozostaje nadal forum wymiany poglądów i doświadczeń, rozwijania zainteresowań profesjonalnych wszystkich tych, dla których życie bez wina byłoby o wiele smutniejsze i pozbawione aromatów.

KTO JEST KIM W STOWARZYSZENIU SOMMELIERÓW POLSKICH?

PREZYDENT: Piotr Kamecki - pkamecki@sommelierzy.pl
VICE PREZYDENT i SZEF KOMISJI SZKOLENIOWEJ: Tomasz Kolecki - tkolecki@sommelierzy.pl
VICE PREZYDENT i SKARBNIK: Andrzej Śmigielski - asmigielski@sommelierzy.pl
CZŁONEK ZARZĄDU i SZEF KOMISJI MARKETINGOWEJ: Szymon Milonas - tel. 609 500 527, smilonas@sommelierzy.pl
CZŁONEK ZARZĄDU: Grzegorz Jach - gjach@sommelierzy.pl
CZŁONEK ZARZĄDU: Wiesław Wysokiński - wwysokinski@sommelierzy.pl

SZEF KOMISJI ETYKI: Andrzej Różycki - arozycki@sommelierzy.pl
SZEF BIURA STOWARZYSZENIA: Dominik Hejza - biuro@sommelierzy.pl
CZŁONEK KOMISJI MARKETINGOWEJ: Norbert Brzoza
CZŁONEK KOMISJI MARKETINGOWEJ: Olaf Kuziemka
CZŁONEK KOMISJI SZKOLENIOWEJ: Adam Pawłowski
CZŁONEK KOMISJI SZKOLENIOWEJ: Andrzej Strzelczyk
CZŁONEK KOMISJI SZKOLENIOWEJ: Michał Jancik
OPIEKUN STRONY INTERNETOWEJ: Maciej Sokołowski

Komisja marketingowa zajmuje komunikacją działań Stowarzyszenia, kontaktami z partnerami/sponsorami, mediami. Celem jest budowanie wartości Stowarzyszenia wobec partnerów poprzez spójne, regularne i aktywne informowanie planowanych i podejmowanych działaniach. Komisja nawiązuje i rozwija współprace  zewnętrzną, która służy celom stowarzyszenia.

Komisja szkoleniowa organizuje i prowadzi działania rozwojowe dla członków Stowarzyszenia oraz osób, które chcą zostać sommelierami. W szczególności organizuje seminaria tematyczne, warsztaty przygotowujące do startu w mistrzostwach Polski oraz inne działania edukacyjne.

 

Nasi partnerzy