Wina ze stanu Waszyngton i Oregon - The Best of US

06.06.2021
Wina ze stanu Waszyngton i Oregon - The Best of US

Drugie szkolenie w ramach programu The Best of US poświęcone było winom ze stanu Waszyngton i Oregon. Odbyło się 12 maja 2021 i uczestniczyło w nim kilkudziesięciu sommelierów z całej Polski. Seminarium poprowadził Szymon Milonas – członek zarządu Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, edukator kursów WSET oraz właściciel firmy Wine rePublic.

Seminarium, trwające łącznie 3 godziny, obejmowało szczegółową prezentację obu stanów Ameryki oraz degustację pochodzących z nich 15 różnych win. Selekcja obejmowała najważniejsze szczepy, charakterystyczne dla obu regionów winiarskich i cenionych producentów. Na dodatek Waszyngton i Oregon, zaraz po Kalifroni są najważniejszymi regionami winiarskimi Stanów Zjednoczonych, a więc wiele z prezentowaych win było wysoko jakościowych. Podczas części teoretycznej, zaprezentowane zostały najważniejsze informacje o stanie Washington i Oregon, w tym: ich historia, specyfika klimatu i geologii, uprawiane tam szczepy winorośli, znani producenci oraz najważniejsze apelacje AVA’s. Stanowiło to bardzo wartościowe wprowadzenie w tematykę spotkania, przed praktyczną częścią degustacyjną. Dostępność win z tych dwóch stanów w Polsce nie jest zbyt szeroka, tym bardziej z tego względu możliwość ich degustacji, analizy i wymiany wrażeń pomiędzy uczestnikami seminarium, była tak cenna. 

Podobnie jak w przypadku pierwszego z czterech spotkań programu The Best of US, seminarium odbyło się w formule hybrydowej. Główna prezentacja, z największą liczbą uczestników odbyła się w Warszawie, skąd była transmitowana online do kilku lokalnych ośrodków w różnych miastach w Polsce. Regionalni pełnomocnicy Stowarzyszenia zorganizowali w nich spotkania i degustacje omawianych win w mniejszych grupach, które odbywały się jednocześnie. Umożliwiło to komunikację pomiędzy wszystkimi uczestnikami seminariów, wymianę wzajemnych opinii oraz zadawanie pytań. 

Prezentacja ze spotkania, lista degustowanych win oraz materiały od partnerów zostały załączone poniżej. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.

Prowadzący seminarium: Szymon Milonas, Wine rePublic
Sponsor programu The Best of US: Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce
Sponsorzy win do degustacji:
Tłuste Wina https://www.instagram.com/tlustewina/
Partner Center https://partnercenter.pl/
Centrum Wina http://centrumwina.pl/
Vininova https://www.vininova.pl/
Wine rePublic https://www.winerepublic.pl/

 

Nasi partnerzy