Puchar zdobyty przez Piotra Pietrasa

07.05.2015
Puchar zdobyty przez Piotra Pietrasa

Kolejna piętnasta edycja Mistrzostw Polski Sommelierów już za Nami. W tegorocznej walce, 16 maja 2015 roku w warszawskim Hotelu Regent, współzawodniczyło szesnastu sommelierów nie tylko z Polski, ale również z Irlandii i Wielkiej Brytanii. Po ciężkiej walce w Wielkim Finale zwyciężył Piotr Pietras z restauracji Maze, należącej do Gordona Ramsey’a wyprzedzając Andrzeja Strzelczyka z La Reginy. Trzecie miejsce zajął Paweł Demianiuk z restauracji Thai Thai.

Już pierwsza konkurencja pokazała, że tegoroczny finał różnił się od pozostałych. Finaliści musieli sobie wybrać asystenta, który miał im pomagać przy serwisie. Panowie we dwóch obsługiwali stół 3 osobowy oraz 6 – cio osobowy, który zamówił szampana oraz czerwone wino. W dalszych konkurencjach musieli poprawić błędy ukryte w karcie win. Degustacja w ciemno wina i destylatów, były kolejnymi konkurencjami, przy których finaliści musieli się wykazać.

W punktacji finałowej Piotr Pietras wyprzedził swoich rywali osiągając najwyższe noty, wyprzedzając Andrzeja i Pawła. Jak sam Piotr twierdzi: - Zawody są dla mnie sprawdzeniem swojej wiedzy i umiejętności. Sama wygrana jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem, która daje mi osobistą satysfakcję. Czuję, że robię krok naprzód i mam nadzieję zrobić następny na Mistrzostwach Świata w Argentynie.

Bez wątpienia w zmaganiach sommelierom pomagała publiczność, której finaliści dostarczali nie lada emocji. Dający się zauważyć stres towarzyszący występującym zawodnikom, publiczność rozładowywała pozytywnym aplauzem, a na koniec konkurencji nagradzała wszystkich gorącymi oklaskami.

Mistrzostwa Polski Sommelierów są organizowane, od piętnastu lat, przez Stowarzyszenie Sommelierów Polskich. Ich celem jest budowanie świadomości, nie tylko wśród młodych adeptów tego zawodu ale również całej branży, że zawód ten jest potrzebny w Polsce. Pośredni wpływ na promocję zawodu sommeliera w Polsce mają również sponsorzy, którzy wspomagają swoim wsparciem tego typu zawody.

Turniej został przygotowany dzięki wsparciu sponsorów: strategicznemu Cisowianka Perlage, FreshMarket, Regent Hotel oraz firmie Sarwine. Swój wkład mieli również partnerzy przedsięwzięcia firma: Atlantika, Mielżyński, Gastro Magic Service, J.A. Baczewski, Jung&Lecker, Piwnica Wybornych Win, Rafa Wino, Marzadro, Warner Music Polska, Winkolekcja, Vinotemp oraz Riedel.

Tegoroczne Mistrzostwa zostały objęte patronatem medialnym przez: Food Service, Magazyn Wino, Winicjatywę, Przegląd Gastronomiczny oraz NewsGastro.pl

Nasi partnerzy