Michał Drozdowski z Bottiglieria 1881 Mistrzem Polski Sommelierów 2024

02.06.2024
Michał Drozdowski z Bottiglieria 1881 Mistrzem Polski Sommelierów 2024

Michał Drozdowski, head sommelier i general manager krakowskiej restauracji Bottiglieria 1881 wygrał tegoroczne Mistrzostwa Polski Sommelierów.  Drugie miejsce zajął Jan Knąber z restauracji  Rozbrat 20 w Warszawie, reprezentujący jednocześnie Winnicę Dwórzno, a trzecie Arkadiusz Kurowski, general manager i wine director w warszawskim barze Wine First.

W XXIII edycji mistrzostw startowało 28 zawodników. Konkurs certyfikowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Sommelierów (ASI) miał trzy etapy. Podczas eliminacji zawodnicy pisali test sprawdzający znajomość win, regionów, a także historii czy geografii. Obok tradycyjnych zadań sensorycznych, w pierwszym etapie uczestnicy zawodów musieli także  skorygować kartę win oraz dobrać polskie wina do menu, w którym każde danie pochodziło z innego kontynentu.

W półfinałach, do których zakwalifikowało się 7 zawodników, oprócz części teoretycznej i sensorycznej, znalazło się zadanie sprawdzające praktyczne umiejętności sprzedażowe. Do drugiego etapu przeszli doświadczeni sommelierzy, w większości wielokrotnie startujący w mistrzostwach i mający na koncie wyróżnienia i certyfikaty potwierdzające ich wiedzę i kwalifikacje. Oprócz trójki finalistów w półfinałach starli się Roman Honcharov z restauracji Szara Gęś w Krakowie, Bartosz Nowakowski z restauracji Czosnek i Oliwa w Bydgoszczy, Adam Michocki, dyrektor Central Wines w Leeds i Łukasz Górski reprezentujący restaurację Salvia w Krakowie.

Finał z udziałem publiczności składał się z części serwisowej, sensorycznej, oraz zadania – niespodzianki. Na początku każdy z trzech finalistów w ciągu 12 minut musiał obsłużyć na scenie dwa sześcioosobowe stoły zajmowane przez sędziów zawodów. Stosowanym już wcześniej zadaniem był serwis butelki magnum – w tym przypadku był to Arthur Metz Riesling z Alzacji. Każdy z finalistów musiał też zarekomendować gościom, spośród wcześniej przygotowanych butelek, wino o wiodącej nucie czerwonych owoców. To zadanie prawidłowo wykonał jedynie Jan Knąber. Przy zamówieniu musującego wina o najniższym nasyceniu CO2 wszyscy zawodnicy zdecydowali o zaserwowaniu włoskiej franciacorty, mając do wyboru jeszcze corpinnat i szampan. Żaden z zawodników nie poradził sobie natomiast z podchwytliwym pytaniem sędziów o czerwone wino z polskim akcentem, w którym chodziło o polski wątek w odkryciu szczepu carmenere.    

W części sensorycznej zawodnicy musieli w pierwszej kolejności wybrać, które z dwóch win  - białe czy czerwone – lepiej pasuje do tatara z tuńczyka, a w kieliszkach znalazło się białe i czerwone Châteauneuf-du-Pape z tego samego rocznika 2021. W zadaniu polegającym na identyfikacji wina otrzymali po 3 kieliszki białych win z włoskiego regionu Friuli, które finaliści  mylili z winami francuskimi i niemieckimi. W identyfikacji win czerwonych sędziowie postawili tym razem na wina z Australii, które – mimo właściwych opisów wina i wskazań szczepów i roczników, przez finalistów – w większości odpowiedzi mylone były z winami z USA.

Pełen opis organoleptyczny dotyczył autorskiego wina sommelierów SSP, Piwnice Półtorak Somm’s Selection. Żadnemu z finalistów nie udało się poprawnie nazwać degustowanego wina, choć Jan Knąber jako jedyny odgadł, że wino pochodzi z Polski, ale ostatecznie wycofał się i zmienił odpowiedź. Ostatnim zadaniem w części sensorycznej konkursu była identyfikacja mocnych alkoholi, z której zawodnicy wyszli obronną ręką. Zadaniem – niespodzianką było rozlanie butelki magnum w równej ilości do kieliszków o różnych kształtach.

Mimo problemów z identyfikacją win w finale, sędziowie podkreślali bardzo wysoki poziom wiedzy zawodników i swobodę w serwisie. Ich występy na scenie w sali Airport Hotel Okęcie śledzili tym razem m. in. uczniowie szkół gastronomicznych, dla których Stowarzyszenie Sommelierów Polskich prowadzi od początku roku szkolenia z wiedzy o winie i zawodzie sommeliera. Imprezami towarzyszącymi Mistrzostwom były seminaria zorganizowane przez partnerów zawodów: Les Grands Chais de France, Foods and Wines from Spain, Wines of Germany, California Wines, Purcari Winery, National Agency of Georgia oraz TiM.

wina i alkohole wykorzystane w konkursie

ELIMINACJE

Luis Cañas Rioja Reserva 2017
DOCa Rioja, Hiszpania

Luis Cañas Rioja Reserva Selección de la Familia 2018
DOCa Rioja, Hiszpania

Krupnik – Polska
Drambuie – Szkocja
D.O.M Bénédictine – Francja
Amaro Montenegro – Włochy
Metaxa 5 – Grecja

PÓŁFINAŁY

Markus Altenburger Blaufrankisch vom Kalk 2021
Leithaberg DAC, Burgenland, Austria

Gnarly Head Old Vine Zinfandel 2021
Lodi, California, USA

Guerrieri Rizzardi Pojega 2021
DOC Valpolicella Ripasso Classico Superiore, Veneto, Włochy

Encosta do Sobral Touriga Nacional 2020
Tejo, Portugalia

FINAŁ

serwis

Arthur Metz Riesling Magnum 2022
AOP Alsace, Francja

Il Mosnel Franciacorta Saten 2019
DOCG Franciacorta, Lombardy, Włochy

Torello Corpinnat Brut Reserva 2016
Penedes, Hiszpania

Le Mesnil Champagne Blanc de Blanc Grand Cru Demi Sec
AOC Champagne, Francja

Casa Silva Los Lingues Carmenere 2021
Colchagua Valley, Chile

San Marzano Talo Primitivo di Manduria 2022
DOP Primitivo di Manduria, Włochy

Delheim Pinotage 2020
Stellenbosch, RPA

dobór wina do jedzenia

Domaine de Vieux Lazaret Châteauneuf-du-Pape Blanc 2021
AOC Châteauneuf-du-Pape, Rhone Valley, Francja

Domaine de Vieux Lazaret Châteauneuf-du-Pape Rouge 2021
AOC Châteauneuf-du-Pape, Rhone Valley, Francja

identyfikacja win

Bosco Albano Friuliano 2022
DOC Friuli, Włochy

Bosco Albano Pinot Grigio 2022
DOC Friuli, Włochy

Bosco Albano Ribolla Gialla 2022
IGP Venezia Giulia, Włochy

Calabria Bros Old Vine Shiraz 2019
Barossa Valley, Australia

Riddoch Cabernet Sauvignon 2016
Coonawarra, Australia

Josef Chromy Pepik Pinot Noir 2019
Tasmania, Australia

degustacja

Piwnice Półtorak Somm's Selection 2022
Podkarpacie, Polska

identyfikacja – alkohole mocne

Whiskey Kinahan’s The Kasc Project LL - Ireland
Bourbon Maker's Mark – USA

Ron Zacapa 23 Solera Gran Reserva – Guatemala
Whisky Macallan 12 YO Double Cask – Scotland

zadanie - niespodzianka

Piwnice Półtorak Bianca Magnum 2018
Podkarpacie, Polska

Nasi partnerzy