Wczoraj = dziś? Czyli czy Ribatejo = Tejo?

04.01.2016
Wczoraj = dziś? Czyli czy Ribatejo = Tejo?

Winiarska mapa Portugalii jest w tempie tak szybkich zmian, jak mnogość i koloryt styli i rodzajów powstających w jej wnętrzu win. Chichot czasu jest taki, że w procesie przemian, wiele regionów Portugalii nie przetrwało pod swoją nazwą do dziś, a Ribatejo, bodajże pierwszy dostawca portugalskich win czerwonych do naszego kraju po przemianach ustrojowych, postanowiło zmienić dekadę temu swoją nazwę po prostu na Tejo. Jakie jest Tejo? Jakie są jego wina? W żołnierskich słowach: region jest nazywany „ogrodem Portugalii”. Jak okiem sięgnąć, dominują uprawy rolne i hodowle zwierząt, lecz winorośl gra tu ogromną rolę, rosnąc na jednej z trzech stref podłoża: campo, bairro i charneca. 

Tutejsze wina białe to wciąż głównie krągłe, owocowe Fernao Pires i rześkie, cytrusowe Arinto. W czerwieni wciąż główne skrzypce skrzypce grają Castelao i Trincadeira, wspierane przez Aragonez i Touriga Nacional. W obydwu kolorach swoje pięć groszy dorzucają międzynarodowi wszędobylscy z francuskiej ziemi, do pary z hegemonami pozostałych regionów Portugalii. Grunt, by pamiętać, że są to typowe wina południa i gorącego klimatu, czyli dokładnie takie, jakie lubimy, a o czym dokładnie mówią statystyki i badania naszych wyborów przy sklepowych półkach i restauracyjnych stołach.

Dnia 29-go stycznia o 11.00, w warszawskiej Winosferze przy Chłodnej 31, będziemy mieli rzadką okazję poznać wina kilkunastu wiodących producentów Tejo. Każdy z nich na potrzeby seminarium przysłał jedną, specjalnie wybraną na tą okazję etykietę swojego wina. Dzięki temu będziemy mieli szansę nie tylko poznać różne odmiany i apelacje regionu, lecz także różne style tamtejszych win. Od oszczędnych po kosmopolityczne, połączonych wspólnych mianownikiem historii i teraźniejszości. A dodatkową atrakcją niechaj będzie wizyta gościa specjalnego, mającego doświadczenia w pracy w różnych regionach Portugalii.

UWAGA! Masterclass dostępny jest TYLKO dla Członków Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, decyduje kolejność zgłoszeń (na biuro@sommelierzy.pl) - ZAPRASZAMY!

Nasi partnerzy