Roman Honcharov i Michał Drozdowski z ASI Diploma

16.04.2024
Roman Honcharov i Michał Drozdowski z ASI Diploma

Mamy dwóch nowych członków z tytułem ASI diploma! Roman Honcharov z krakowskiej restauracji Szara Gęś i Michał Drozdowski, head sommelier w restauracji Bottiglieria 1881 zdali niezwykle wymagający egzamin organizowany przez ASI – Międzynarodowe Stowarzyszenie Sommelierów i obaj otrzymali dyplomy Silver.   

Egzamin został przeprowadzony na początku marca tego roku w poznańskim koncepcie Młyńska 12. Przystąpiło do niego czworo sommelierów. ASI diploma odbywa się tylko raz w roku i jest najtrudniejszym z egzaminów, które oferuje Association de la Sommellerie Internationale. Kandydaci do zdobycia dyplomu są najpierw weryfikowani przez zarząd polskiego stowarzyszenia, a podczas egzaminu są oceniani przez sędziów lokalnych i międzynarodowych.

W tegorocznej edycji egzaminu test teoretyczny zawierał bardzo szczegółowe pytania związane z uprawą winorośli, rozpoznaniem etykiet wina, czy międzynarodowych marek piwa. Przystępujący do egzaminu musieli opisać i rozpoznać dwa wina i pięć innych alkoholi oraz napisać esej na temat roli i zastosowania piwa w lokalach typu fine dining, skoncentrowanych na sprzedaży win. Zadania w części praktycznej sprawdzały kompetencje sprzedażowe, serwisowe oraz umiejętność doboru win do potraw. Cały egzamin został przeprowadzony w języku angielskim.

ASI Sommelier Diploma jest przyznawany od 2012 roku. Międzynarodowy certyfikat jest potwierdzeniem wybitnej wiedzy i umiejętności sommelierskich. Egzamin odbywa się w tym samym dniu i jest taki sam we wszystkich krajach na świecie.

Wielkie gratulacje dla Romana i Michała!

Nasi partnerzy