Finał Mistrzostw Europy Sommelierów 2017 - Podsumowanie

14.05.2017

Przed nami XVII Mistrzostwa Polski Sommelierów, które za niespełna dwa tygodnie odbędą się w Warszawie w hotelu Regent. Jednakże chcemy jeszcze na chwilę powrócić do Wiednia gdzie w ostatnim tygodniu odbywały się Mistrzostwa Europy Sommelierów 2017.

Przez sześć dni nasza delegacja towarzyszyła Piotrowi w mistrzostwach wspierając go jak również relacjonując na bieżąco poczynania 37 startujących zawodników. W drugim dniu mistrzostw odbyły się ćwierćfinały w których Piotr pokonał zawodników i pewnie przeszedł do półfinału wraz z jedenastoma innymi sommelierami. W półfinale, którego część odbywała się za zamkniętymi drzwiami (mieliśmy tam swojego przedstawiciela) Piotr również wykazał się wysokim kunsztem, co zaowocowało pewnym wejściem do finału, który (ze względu na równą ilość punktów zdobytych przez dwóch zawodników) zgromadził aż 4 finalistów. Walka w Wielkim Finale była bardzo wyrównana, jednakże tytuł Mistrza Europy Sommelierów 2017 zabrał do Rygi Raimonds Tomsons, Wicemistrza wywalczył sobie Piotr Pietras, a kolejne miejsca zajęli David Biraud z Francji, który od początku mistrzostw uznawany był za faworyta oraz przedstawicielka Rumunii Julia Scavo. A oto co powiedział po mistrzostwach Piotr Pietras:

"Jestem niesamowicie szczęśliwy i dumny ze srebrnego medalu dla Polski. Włożyłem w to mnóstwo czasu i pracy. Mój cel był od początku jasno określony: finał Mistrzostw Europy. Cieszy mnie fakt, że pierwsze trzy miejsca zajęły kraje Europy wschodniej, co pokazuje, że obecnie w każdym kraju możemy liczyć na specjalistów od wina na najwyższym poziomie. Raimonds wygrał te Mistrzostwa zasłużenie, prezentując spokój, elegancję i dużą wiedzę. Specjalne podziękowania dla Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, bo jest to nasz wspólny wielki sukces. Piotr Kamecki, Tomasz Kolecki, Andrzej Różycki i Adam Pawłowski - osoby, które mnie zainspirowały, motywowały i nieustannie wspierały. Każdy w inny sposób. Swoje zwycięstwo dedykuję wszystkim polskim sommelierom.

Pasja, poświęcenie i konsekwencja zaprowadzi Was tam, gdzie chcecie!"

Mistrzostwa te cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, a to widać było na naszym fanpage’u Stowarzyszenia Sommelierów Polskich na Facobook’u. Osoby które zobaczyły posty z naszej relacji to ponad 119.068 wyświetleń, dokonując przy tym 1.827 polubień oraz udostępniając nasze posty ponad 114 razy.

W imieniu Piotra Pietrasa oraz Stowarzyszenia Sommelierów Polskich serdecznie dziękujemy, że byliście z nami.

Poniżej link do galerii ze zdjęciami autorstwa Olafa Kuziemka.