Château Purcari

20.05.2022
Château Purcari

Mołdawski Château Purcari w ciągu dwóch wieków swojej historii osiągnął rekordowe wyniki i zdobył tysiące nagród na arenie międzynarodowej. Jego historia to opowieść o pasji, poświęceniu, doświadczeniu i miłości tworzenia.

Za początek Purcari uznaje się rok 1827, kiedy car Mikołaj I nadał Chateau status pierwszej wyspecjalizowanej winnicy w Besarabii. Pół wieku później międzynarodową sławę i uznanie zyskał Negru de Purcari, nagrodzony złotym medalem na Exposition Universelle w Paryżu. Od tej chwili Purcari stał się prawdziwym światowym ambasadorem win mołdawskich, zdobywając nagrody m.in. Best in Show oraz Multiple Platinum w konkursie Decanter - najbardziej prestiżowym międzynarodowym konkursie winiarskim.

Dziś wina Purcari goszczą na królewskich stołach m.in. rumuńskiej rodziny królewskiej, uzupełniają także prywatną kolekcję królowej Elżbiety II. Do roczników najwyższej klasy należą Alb de Purcari, Negru de Purcari i Roșu de Purcari - blendy międzynarodowych i rodzimych odmian, doprowadzanych przez lata do perfekcji. Limitowane edycje, takie jak Freedom Blend, Vinohora łączą lokalne odmiany z tymi uznanymi na całym świecie. Cuvée de Purcari to z kolei seria znakomitych win musujących, nie należy też zapominać o mono-odmianach: Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir, Rară Neagră, Viorica, Chardonnay, Pinot Grigio i Sauvignon Blanc.

Château Purcari jest złotym partnerem Mistrzostw Polski Sommelierów.

Nasi partnerzy