Bartosz Nowakowski wygrywa Grand Prix w Szczecinie

10.11.2022
Bartosz Nowakowski wygrywa Grand Prix w Szczecinie

Zwycięzcą ostatniego w tym roku Grand Prix w Szczecinie został Bartek Nowakowski z bydgoskiej restauracji Czosnek i Oliwa. Drugie miejsce w konkursie zajął Maciej Selwent, kierownik sklepu Vininova w Gdansku, na trzecim miejscu znalazł się Jarosław Baranowski, head sommelier restauracji Kuchnia Otwarta w Lublinie. W wydarzeniu organizowanym 4-5 listopada w hotelu Courtyard by Marriott w Szczecinie wzięło udział dziewięciu zawodników.

W eliminacjach sommelierzy musieli między innymi zrobić pełny opis czerwonego wina, zidentyfikować trzy wina wzmacniane podając kraj, apelację, styl i odmiany oraz ocenić połączenie dania z czerwonym winem i wykazać się umiejętnościami sprzedażowymi.

W finale zawodnicy mieli za zadanie zarekomendować i zaserwować polskie wino zagranicznym gościom, zarekomendować wino do deseru, po czym zrobić opis czerwonego wina i rozpoznać wina białe, a na koniec czekała na nich degustacja w ciemno mocnych alkoholi.

Przed zawodami specjalne wydarzenia dla sommelierów organizowali partnerzy Grand Prix. Przedstawicielka winnicy Bodegas Ximenes Spinola prezentowała podczas seminarium wina utlenione, sherry i brandy. Zawodnicy odwiedzili też Winnicę Turnau: zwiedzali winnicę i winiarnię, gdzie degustowali m.in. wino musujące dojrzewające 20 miesięcy na osadzie, w którym w dosage zamiast cukru wykorzystano wino lodowe. W trakcie konkursu odbyły się także degustacja masterclass Win z Tejo oraz walk around z winami firmy TiM, winami z Gruzji i z Tejo. Partnerami konkursu byli także Wineland, Piwnice Półtorak oraz Winnica Silesian. Wsparcie techniczne zapewnił Vestofrost.

Lista win wykorzystanych w trakcie zawodów:

ELIMINACJE

Château du Coudray Montpensier Le Grand Bouqueteau Réserve Chinon, Dolina Loary, Francja
Sherry Fino Alvaro Domecq, Hiszpania
Sherry Oloroso Alburejo Alvaro Domecq, Hiszpania Sherry Pedro Ximenez Vina 98 Alvaro Domecq, Hiszpania
I Sodi Chianti Clasicco Riserva, Toskania, Włochy

FINAŁ

Piwnice Półtorak Johanniter
Piwnice Półtorak Palava
Winnica Silesian Solaris
Winnica Turnau Rondo/Regent
Winnica Turnau Pinot Noir
Fiano di Avelion Tenuta Scouto, Kampania, Włochy
Tokaj Mandolas Furmint Oremus, Tokaj, Węgry
Chateau La Garde Blanc, Pessac Leognan, France
Finca el Origen Gran Reserva Malbec, Uco Valley, Arentyna
Rum Bayou, Louisiana, USA
Tequila KAH Reposado, Jalisco, Meksyk
Grappa Ca’Marcanda Magari Gaja, Toskania, Włochy
Calvados d’Estou Fine 2YO Vasconia, Normandia, Francja

 

 

Nasi partnerzy