Amerykańskie piwa kraftowe i chmiele - The Best of US

05.06.2021
Amerykańskie piwa kraftowe i chmiele - The Best of US

Pierwsze seminarium w ramach programu edukacyjnego The Best of US odbyło się 28 kwietnia 2021 r. i poświęcone było Amerykańskim piwom kraftowym i chmielom. Spotkanie poprowadził Jacek Materski - ekspert rynku piwa, organizator kilkunastu edycji największego festiwalu piwa w Polsce oraz właściciel polskiego browaru rzemieślniczego Artezan.

Podczas spotkania sommelierzy szczegółowo zapoznali się z procesem produkcji piwa z uwzględnieniem współczesnej metody nakierunkowanej na skalę masową oraz historią chmielarstwa i powstania pierwszych browarów rzemieślniczych w Stanach Zjednoczonych. Kolejną ważną kwestią było omówienie najważniejszych stylów piwa, głównych amerykańskich producentów, jak również zasad profesjonalnego degustowania piwa. Prezentacja wyświetlana podczas seminarium została zamieszczona poniżej. 

Seminarium, oprócz części teoretycznej, obejmowało także degustacje 6 różnych rodzajów piwa. Pięć z nich to były amerykańskie piwa kraftowe, które przekazał partner spotkania Smaki Piwa - bezpośredni importer piw amerykańskich, a także angielskich, belgijskich, duńskich i włoskich. Uczestnicy spotkania mieli możliwość spróbowania i porównania następujących piw: 
- Flying Dog Doggie, styl Pale Ale od producenta Flying Dog Brewery 
- Stone Enter Night, styl Pilsner od producenta Stone Brewing 
- Stone IPA, styl Inda Pale Ale (IPA) od producenta Stone Brewing 
- Stone Delicious IPA, styl American IPA od producenta Stone Brewing 
- Stone Runation 2.0, styl Unfiltered Double IPA od producenta Stone Brewing 

Większość degustowanych piw pochodziła od producenta Stone Brewing, którego siedziba znajduje się w Kalifornii. Historia tego browaru sięga roku 1996, doprowadzając go aktualnie na 9 miejsce największych browarów rzemieślniczych w Stanach Zjednoczonych, pod względem sprzedaży. Produkują kielkanaście stylów piwa w różnych odsłonach, co prezentują w bogatym portfolio: https://www.stonebrewing.com/beer/library 

Dodatkowo jedno piwo na degustacji: Artezan Fabryka zapałek, w stylu IPA pochodziło z pierwszego polskiego browaru rzemieślniczego Artezan znajdującego się w Błoniach. Swoją przygodę z piwowarstwem rozpoczynali od domowego warzenia piwa, a potem od 2012 przenieśli się do własnoręcznie wybudowanej warzelni w Natlonie. Po trzech latach, wraz z rozwojem browaru, przenieśli się do finalnej hali produkcyjnej w Błoniach, gdzie aktualnie produkują kilkanaście rodzajów rzemieślniczych piw w różnych stylach, które są docenanie w całej Polsce. 

Seminarium odbyło się w formule hybrydowej: główne spotkanie miało miejsce w Warszawie, skąd transmitowano wystąpienie Pana Jacka do lokalnych ośrodków w całej Polsce. Spotkania degustacyjne w mniejszych grupach zostały równocześnie przeprowadzone w kilku miastach. Pozwoliło to na swobodną, a zarazem wartościową dyskusję pomiędzy uczestnikami w każdej grupie oraz na uczestnictwo w seminarium sommelierów spoza stolicy. Na dodatek dzięki możliwości degustacji, uczestnicy seminarium mogli w praktyce przekonać się jak prezentują się i czym różnią się między sobą poszczególne style amerykańskich piw.

Panrtner oraz prowadzący seminarium: Jacek Materski, browar Artezan http://artezan.pl/ 
Partner oraz sponsor piw na degustacje: Roch Młodecki, Smak Piwa, https://smakpiwa.pl/piwa-swiata,c9/,1,default-asc/1317/pl.html
Główny partner programu The Best of US: Dział Rolny Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce

 

Nasi partnerzy